MENI
23.2.2021.

Одржана Тематска сједница Заједничке комисије за људска права о људским правима жена у БиХ

Заједничка комисија за људска права Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) одржала је данас Тематску сједницу о људским правима жена у Босни и Херцеговини.

Отварајући сједницу, предсједавајући Заједничке комисије за људска права ПСБиХ Лазар Продановић подсјетио је учеснике на то да је поштовање људских права, укључујући и забрану полне дискриминације, загарантовано Уставом БиХ, уставима ентитета, кантона и Статутом Брчко Дистрикта БиХ. Продановић је нагласио да се Законом о равноправности полова у БиХ, као и Законом о забрани дискриминације уређује, промовише и штити равноправност полова, те забрањује полна дискриминација. Говорећи о пажњи која се у БиХ поклања борби против родно заснованог насиља, Продановић је истакао да је на нивоу БиХ донесено низ јавних политика и докумената чији је циљ сузбијање насиља над женама – Оквирна стратегија за провођење Конвенције о превенцији и борби против насиља над женама и насиља у породици у БиХ, Гендер акциони план (ГАП) за период 2018. – 2022. година, те Акциони план за примјену Резолуције Савјета безбједности Уједињених нација 1325 „Жене, мир, безбједност“.

Учесницима Тематске сједнице обратио се и предсједавајући Комисије за остваривање равноправности полова Представничког дома ПСБиХ Адил Османовић, који је упозорио да су грађани БиХ, посебно у вријеме пандемије вируса корона, свакодневно свједоци дискриминације и угрожавања основних људских права и слобода, посебно права жена, укључујући и родно засновано насиље. Истичући да жене у БиХ, упркос значајном помаку у препознавању и заштити права жена, још увијек нису равноправне с мушкарцима, Османовић је апеловао на све институције власти у БиХ да сарађују и да се одлучније боре за заштиту права жена и примијену постојећих закона у овој области. Према ријечима Османовића, проценат учешћа жена у законодавним, а поготово извршним органима власти још увијек је далеко нижи од онога што прописује закон. С тим у вези, Османовић је рекао да један од важнијих циљева институција БиХ у будућности треба да буде имплементација закона и стратешких докумената како би се достигли европски стандарди у овој области.

На Тематској сједници, на којој су учествовали и министар за људска права и избјеглице БиХ Милош Лучић, омбудсмени за људска права БиХ, представници Џендер центра Федерације БиХ, те невладиних организација, представљени су Извјештај о досадашњим бенефитима од усвајања Закона о равноправности полова у БиХ и Извјештај о поштивању/стању женских људских права у БиХ.

Презентујући ове извјештаје, директорица Агенције за равноправност полова БиХ Самра Филиповић – Хаџиабдић посебно је говорила о порасту родно заснованог насиља, упозоравајући да је ријеч о широко распрострањеном проблему који је искусила готово свака друга жена у БиХ. Према ријечима госпође Филиповић – Хаџиабдић број случајева родно заснованог насиља порастао је за око 80 одсто у вријеме пандемије. С тим у вези, речено је да је стопа пријављивања овог насиља у БиХ изузетно ниска, те упозорено на веома благу казнену политику, иако су казне за ова кривична дјела значајно пооштрене. Према подацима из ових извјештаја, благи помаци напријед забиљежени су у области образовања жена, као и у области учешћа жена на тржишту рада, док је још увијек значајно низак проценат жена на руководећим позицијама, као и учешћа жена у законодавној, извршној и власти на локалном нивоу.

Учествујући у расправи, чланови Заједничке комисије за људска права ПСБиХ и представници невладиног сектора упозорили су на чињеницу да систем заштите жена од родно заснованог насиља није функционалан. Учесници у дискусији затражили су већу активност и подршку институција власти невладином сектору у овој области, као и пооштравање политике кажњавања насиља над женама.

Договорено је да сви чланови Заједничке комисије своје приједлоге закључака у року од седам дана доставе Канцеларији секретара Заједничке комисије за људска права и Комисије за остваривање равноправности полова Представничког дома ПСБиХ. Обје комисије на некој од наредних сједница размотриће предложене закључке и о њима се изјаснити. (крај)

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу