MENI
7.7.2021

Održana 22. sjednica Predstavničkog doma

Na 22. sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) usvojen je, u prvom čitanju, Prijedlog zakona o Budžetu institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine za 2021. godinu, čiji je predlagač Predsjedništvo BiH.

U prvom čitanju usvojen je i Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o akcizama u Bosni i Hercegovini, čiji je predlagač Vijeće ministara BiH.

Na usaglašavanje Kolegiju Doma, radi nedostatka entitetske većine, upućen je Zahtjev Vijeća ministara BiH za razmatranje Prijedloga zakona o carinskim prekršajima Bosne i Hercegovine po hitnom postupku.

Radi nedostatka entitetske većine, na usaglašavanje Kolegiju Doma upućeni su i sljedeći prijedlozi zakona:

  • Prijedlog zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku pred Sudom Bosne i Hercegovine, predlagač Vijeće ministara BiH, u drugom čitanju;
  • Prijedlog zakona o izmjeni Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine, predlagač poslanik Denis Zvizdić, u drugom čitanju.

Predstavnički dom nije usvojio negativno mišljenje Ustavnopravne komisije o Prijedlogu zakona o izmjenama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, čiji su predlagači, po skraćenom postupku, poslanici Nermin Nikšić, Saša Magazinović, Nada Mladina i Zukan Helez. U skladu s Poslovnikom Doma, Ustavnopravna komisija zadužena je da sačini novo mišljenje o ovom Prijedlogu zakona.

Dom je usvojio negativno mišljenje Ustavnopravne komisije o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopuni Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, čiji je predlagač poslanik Nenad Nešić. Usvajanjem negativnog mišljenja Ustavnopravne komisije, ovaj Prijedlog zakona smatra se odbijenim.

Predstavnički dom usvojio je sljedeće izvještaje:

  • Konsolidirani godišnji izvještaj o sistemu finansijskog upravlјanja i kontrole u institucijama Bosne i Hercegovine za 2020. godinu, čiji je podnosilac Ministarstvo finansija i trezora BiH;
  • Godišnji konsolidirani izvještaj interne revizije za 2019. godinu, čiji je podnosilac Ministarstvo finansija i trezora BiH;
  • Izvještaj o radu Ureda za razmatranje žalbi BiH za 2020. godinu, čiji je podnosilac Ured za razmatranje žalbi BiH.

Predstavnički dom nije usvojio Izvještaj o radu Vijeća ministara BiH za 2020. godinu.

Dom nije prihvatio Programski plan i Finansijski plan za 2021. godinu, čiji je podnosilac Upravni odbor Radio-televizije BiH.

Dom je primio k znanju Informaciju o raspodjeli i korišćenju sredstava tekuće rezerve dodijelјenih za saniranje ekonomskih šteta za period januar – decembar 2020. godine, kao i Informaciju o raspodjeli i korišćenju sredstava tekuće rezerve za period januar – decembar 2020. godine, čiji je podnosilac Ministarstvo finansija i trezora BiH.

Na usaglašavanje Kolegiju Doma, radi nedostatka entitetske većine, upućena je Informacija o trenutnom stanju u Izvozno-kreditnoj agenciji (IGA) uzrokovanom blokadom glavnog transakcionog računa. Na usaglašavanje Kolegiju Doma, radi nedostatka entitetske većine, upućeni su i prijedlozi zaključaka iz Informacije, u kojima se traži:

  • Da se osigura pravna pomoć IGA-i kako bi mogla zaštiti i braniti svoje interese u nadolazećim sudskim sporovima zaduživanjem Pravobranilaštva BiH ili putem angažiranja advokatske kuće;
  • Da se izvrši hitna deblokada računa, putem usvajanjaizmjena i dopuna Zakona o osnivanju IGA-e, ili izmirenje obaveza po osnovu sudske presude iz budžetskih sredstava čime bi se deblokirao račun i osiguralo ponovno funkcioniranje IGA-e koja je do sada na osnovu svojih poslovnih aktivnosti bila u mogućnosti da redovno servisira obaveze;
  • Da se uspostavi Međuministarsko vijeće, na osnovu Zaključka Vijeća ministara BiH broj: 05-07-1-1527-22/18 od 5. 6. 2018. i u skladu s članom 15. Zakona o osnivanju IGA-e;
  • Da se formira radna grupa koju će činiti predstavnici Vijeća ministara BiH, vlade entiteta i IGA-e, a koja će raditi na daljim smjernicama za pronalaženje rješenja. To bi uključivalo rad na dodatnim izmjenama i dopunama Zakona o osnivanju IGA-e, kao i pitanja vezana za: nadzor nad radom Agencije, organizaciju i strukturu, način donošenja odluka o izloženosti po pojedinim proizvodima, definiranje pokrića gubitka i rasporeda dobiti, definiranje odnosa IGA-e i vlasnika (entiteta i države), jasno definiranje proizvoda koje će IGA implementirati, a koji su potrebni izvoznicima, te kapital kojim će IGA-e raspolagati, i ostala pitanja vezana za nesmetan rad IGA-e.

Dom je usvojio sljedeće poslaničke inicijative:

  • poslaničku inicijativu Darijane Filipović i Predraga Kožula kojom Predstavnički dom PSBiH zadužuje Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH i Ministarstvo vanjskih poslova BiH da preduzmu sve potrebne aktivnosti kako bi osigurali do kraja 2021. pristupanje Bosne i Hercegovine u Međunarodno vijeće za maslinovo ulјe (IOC). Zadužuju se navedena ministarstva da, svako iz svoje nadležnosti, podnesu izvještaj Predstavničkom domu PSBiH u roku od 60 dana od usvajanja inicijative;
  • poslaničku inicijativu Vlatka Glavaša koja glasi: „Povodom istorijskog uspjeha košarkašica Bosne i Hercegovine i plasmana u četvtrfinale Eurobasketa, predlažem nadležnom ministarstvu i Vijeću ministara BiH da ovaj uspjeh adekvatno nagradi“;
  • poslaničku inicijativu Predraga Kojovića, Mirjane Marinković-Lepić, Aide Baručije i Damira Arnauta kojom se nalaže Vijeću ministara BiH da u roku od 30 dana sastavi i Predstavničkom domu PSBiH dostavi kompletan izvještaj o učešću Bosne i Hercegovine na Svjetskoj izložbi EXPO 2020., koja će sadržavati utvrđivanje odgovornosti i dalje aktivnosti po ovom pitanju, te prijedlog za sanaciju štete nastale dosadašnjim tokom događaja u vezi s učešćem na izložbi (nepreduzimanje bilo kakvih aktivnosti na pripremi, narušavanje ugleda Bosne i Hercegovine, te moguće plaćanje kazne).

Predstavnički dom usvojio je i modificiranu inicijativu poslanika iz Kluba SDA koja glasi: „Traži se od Regulatorne agencije za komunikacije BiH, Vijeća ministara BiH, Ministarstva komunikacija i prometa BiH i javnih RTV servisa da, u roku od 30 dana od usvajanja ove inicijative, provedu sljedeće i o tome obavijeste Predstavnički dom:

  1. Zadužuje se Vijeće ministara BiH, Ministarstvo komunikacija i prometa BiH, Regulatorna agencija za komunikacije BiH i javni RTV servisi BHT i RTRS da, najkasnije do 20. jula 2021., odobre ulazak u MUX A svim komercijalnim TV stanicama u digitalnim oblastima Banja Luka, Sarajevo, Mostar. Ovo se odnosi isključivo na TV stanice kojima je RAK izdao nalog za gašenje analognih predajnika u BiH.
  2. Zadužuje se Regulatorna agencija za komunikacije BiH da obustavi tendere za MUX C i MUX D jer su isti u suprotnosti sa usvojenom Strategijom prelaska sa analognog na digitalno emitiranje kojom je decidno određeno da se isti mogu raspisati šest mjeseci nakon gašenja analognog signala.
  3. Zadužuje se Ministarstvo komunikacija i prometa BiH da u najkraćem roku raspiše tender za drugu i treću fazu digitalizacije“.

Na usaglašavanje Kolegiju Doma, radi nedostatka entitetske većine, upućene su sljedeće poslaničke inicijative:

  • poslanička inicijativa Šemsudina Dedića kojom se obavezuje Vijeće ministara BiH da, u skladu sa svojim nadležnostima, hitno preduzme aktivnosti prema Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture Republike Hrvatske s cilјem izmjene i dopune Pravilnika o određivanju javnih cesta po kojima se mora odvijati tranzitni saobraćaj teretnih vozila kroz Republiku Hrvatsku (NN 51/2021 od 12. 05. 2021.);
  • poslanička inicijativa Predraga Kojovića, Mirjane Marinković-Lepić, Aide Baručije i Damira Arnauta kojom se nalaže Vijeću ministara BiH da u roku od tri mjeseca od usvajanja ove inicijative u zakonodavnu proceduru dostavi Prijedlog izmjena i dopuna Zakona o strancima Bosne i Hercegovine, kojim će biti omogućen i reguliran boravak digitalnih nomada u Bosni i Hercegovini.

Predstavnički dom nije usvojio poslaničku inicijativu Edite Đapo kojom se zadužuju Vijeće ministara BiH i nadležno Ministarstvo komunikacija i prometa BiH da najkasnije u roku od tri mjeseca upute Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja na putevima u BiH, u svrhu dopune predmetnog zakona prekršajnim odredbama u vezi sa nasilničkim ponašanjem u saobraćaju.

Dom je usvojio zaključak kojim je pokrenuta inicijativa za izmjenu Odluke o štićenim ličnostima (Vijeće ministara BiH) jer je „nepotrebno obuhvaćen nepotreban broj lica kojima se pruža zaštita.“ Ovim zaključkom Dom je obavezao Vijeće ministara BiH da u roku od 30 dana donese novu Odluku o štićenim ličnostima.

Usvojen je i zaključak o osnivanju Privremene zajedničke komisije oba doma PSBiH za provođenje procedure za imenovanje tri ombudsmena za lјudska prava Bosne i Hercegovine, čiji je predlagač Zajednički kolegij oba doma PSBiH. Iz Predstavničkog doma u Privremenu zajedničku komisiju imenovane su poslanice Alma Čolo, Ljubica Miljanović i Borjana Krišto.

Predstavnički dom nije usvojio Izvještaj Privremene zajedničke komisije oba doma PSBiH o utvrđivanju rang-liste uspješnih kandidata za članove Nezavisne komisije za praćenje uvjeta boravka u zavodima, postupanje i poštivanje lјudskih prava lica nad kojima se izvršavaju krivične sankcije i druge mjere koje je izrekao u krivičnom postupku Sud Bosne i Hercegovine, strani sudovi za djela predviđena Krivičnim zakonom Bosne i Hercegovine ili međunarodnim ugovorom čija je potpisnica BiH ili drugi sud u skladu sa zakonom BiH.

Predstavnički dom dao je saglasnost za ratificiranje akata Svjetskog poštanskog saveza, usvojenih na 3. vanrednom kongresu Svjetske poštanske unije, održanom 2019. u Ženevi. (kraj)

 


PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću